Seniorzy z Czech odwiedzili Borki Wielkie

545

W ramach współpracy polsko – czeskiej w Gminie Olesno w Borkach Wielkich realizowany jest projekt „ Za wspólną historię i współczesność narodów Unii Europejskiej, za wsparcie przynależności do UE”. W ramach projektu w dniach 12-13 maja 2022 roku do Borek Wielkich przyjechali Seniorzy z Czech.

Dnia 12 maja 2022 r. o godz. 1200 Seniorzy czescy i boreccy spotkali się w Opolu, na Wzgórzu Uniwersyteckim. Wspólnie zwiedzili Muzeum Śląska Opolskiego i Kamienicę Czynszową. Zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikiem to była piękna lekcja historii zarówno dla Seniorów z Borek Wielkich jak i gości.

Czeskim Seniorom towarzyszyli: Vladimir Tancik – Starosta Otic i Roman Janaček – zastępca Starosty oraz Vĕra Burdova – Starostka Jezdkowic

O godz. 1600 odbyło się „Spotkanie z Seniorami” pod namiotem na boisku szkolnym w Borkach Wielkich. W spotkaniu uczestniczyli: Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna, Jerzy Chęciński – zastępca Burmistrza, Janusz Wojczyszyn – Sekretarz Gminy, Henryk Kucharczyk – Przewodniczący Rady Miejskiej, Małgorzata Pach – kierownik Wydziału Spraw Europejskich i Promocji Gminy, Marek Leśniak – radny Rady Miejskiej, Henryk Zug – radny Rady Powiatu i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borki Wielkie, Maria Kurpiel – sołtys wsi Borki Wielkie, Renata Wolny – sołtys wsi Wysoka oraz Anna Meryk – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni śląskim obiadem. Była nudel zupa, kluski, rolady i modro kapusta. Kelnerami podczas obiadu byli „eleganccy uczniowie klasy VIII” oraz dziewczynki w strojach ludowych. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze.

Po wspólnym obiedzie na boreckie scenie wystąpiły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. Dzieci przybyły na spotkanie razem z nauczycielami, którzy przygotowali dzieci do występów. Występ rozpoczęto „Polonezem” w wykonaniu klasy VIII. Były śpiewy i tańce z przepiękną choreografią. To była wspaniała biesiada piosenki śląskiej i patriotycznej, po której podano kawę i śląski kołoc.

O godz. 1900 rozpoczęła się „Majówka z Seniorami”, która trwała do późnych godzin wieczornych. Uczestnikom towarzyszyła Borecka Orkiestra Dęta oraz pięknie śpiewające absolwentki boreckiej podstawówki, uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie: Ania Brodacka i Julia Ptak. W wieczornej biesiadzie uczestniczyli seniorzy, goście oraz liczni mieszkańcy Borek Wielkich. Projekt koordynuje pani Anna Meryk.