Wycieczka do Opola

1509

W ramach projektu edukacji regionalnej ,, JESTEM MAŁY OPOLANIN ” uczniowie klas V-VIII z wychowawcami i panią Asią udali się na wycieczkę do Opola. Ciekawe zajęcia muzealne rozpoczęli podzieleni na trzy grupy w Muzeum Śląska Opolskiego. Jedna grupa dowiadywała się skąd wzięły się i jak powstawały dawniej miasta oraz czym zajmowali się ich mieszkańcy. Druga grupa poznawała historię powstania miasta Opola. Trzecia grupa udała się do Miejskiego Domu Kultury w Opolu na zajęcia sportowe. Wszystkie grupy spotkały się razem na warsztatach , by wspólnie rozpocząć pieczenie pierników. Według podanego przepisu należało w grupach przygotować ciasto, następnie rozwałkować je i wyciskać pierniki za pomocą różnorodnych foremek. Kiedy pierniki były już upieczone, przystąpiono do ich lukrowania. Pierniki ozdobione kolorowym lukrem wyglądały jak prawdziwe arcydzieła. Szczególnie pięknie prezentował się piernik ozdobiony przez Kacpra Dragana z klasy VIII.
Dużą atrakcją wycieczki okazało się również zwiedzanie Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9. Uczniowie nasi mieli okazję obejrzeć pięć pomieszczeń – każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890-1965.
Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, poznali różne sposoby ogrzewania pokojów przez piece kaflowe i żeliwne.
Mamy nadzieję, że cel wycieczki, jakim było budowanie lokalnego patriotyzmu i więzi z miejscem zamieszkania w oparciu o zdobyte wiadomości, własne działanie i wspólną zabawę, został w pełni zrealizowany.