„Wakacyjne Podróże” Srebrna Góra – 02.08.2018 r.

1017

Boreckie dzieci wzięły udział w jednodniowej wycieczce, w ramach projektu „Wakacyjne Podróże”, realizowanego przez Parafialny Zespół Caritas w Borkach Wielkich we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Borkach Wielkich i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Borki Wielkie, ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Opolskiej.
Dnia 02 sierpnia 2018 r. 46 uczestników wyjazdu i 4 opiekunów udało się do Srebrnej Góry, by spędzić wspólnie dzień pełen przygód i zabawy z historią. Zwiedzili największą górską twierdzę w Europie. Uczestnicy podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą grupy (Francuzów

i Prusaków) przenieśli się w czasie. W programie odbyły się zabawy zręcznościowe i zadania logiczne, rozgrywane pomiędzy dwiema, rywalizującymi ze sobą drużynami. Uczestników zapoznano z historią Twierdzy, łącząc historię z grą terenową. Było poszukiwanie skarbu, prezentacja broni czarno-prochowej i wystrzał z armaty. Na zakończenie rozpalono ognisko, przy którym obie drużyny wspólnie piekły kiełbaski.
W drodze powrotnej zwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej

w Bardzie Śląskim. Podziwiano ruchomą szopkę panoramiczną, zbudowaną dla upamiętnienia 700 – lecia (1270-1970) pielgrzymowania do Barda. Mogliśmy zachwycać się magiczną atmosferą tego miejsca, bogactwem kolorów i postaci.
Wakacyjny wyjazd był niezwykły. Ciekawą lekcję historii połączono z zabawą. Dodatkową atrakcją było podziwianie ruchomej szopki i słuchanie kolęd (w sierpniu).