Czeska delegacja uczestniczyła w obchodach Dni Olesna.

2986

W dniach 29-30 lipca 2017 roku w ramach współpracy polsko – czeskiej przedstawiciele Otic, Jezdkowic i Zbyslawic wzięli udział w obchodach Dni Olesna. Goście przybyli do nas        w sobotę rano, by w ramach projektu „Żyjemy wspólnie” spotkać się z przedstawicielami partnerskich wsi: Borek Wielkich, Wojciechowa i Wysokiej. Projekt „Żyjemy wspólnie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Wspólnie goście i gospodarze udali się na wycieczkę do Częstochowy, by poznać uroki i „skarby” Jasnej Góry. Rys historyczny tego cudownego miejsca przedstawiła uczestnikom wycieczki pani Anna Meryk. Następnie zwiedzono: Muzeum, Arsenał i Skarbiec. Po spacerze na wałach było pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Jana Pawła II. Około 1300 wszyscy udali się do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, by w chwili skupienia oddać cześć Czarnej Madonnie. Wielkie było zdziwienie, kiedy nagle ciszę przerwał śpiew „Czarnej Madonny” w języku czeskim. Okazało się , że na Jasnej Górze gościli tego dnia pielgrzymi z Ostawy.
W godzinach wieczornych goście spotkali się z panem Jerzym Chęcińskim, zastępcą Burmistrza Olesna. Następnie wspólnie z przedstawicielami zaprzyjaźnionych wsi i wszystkimi Oleśnianami świętowali Dni Olesna, podziwiając organizację i korzystając             z licznych atrakcji. Gości z Czech urzekły tłumy uśmiechniętych, dobrze bawiących się ludzi, mówiących różnymi językami.
W niedzielę wszyscy wspólnie udali się na sumę odpustową do kościółka św. Anny. Po Mszy Świętej Goście zwiedzili zabytkowy kościół i udali się „pod budy…” Po wspólnym odpustowym obiedzie w restauracji „Na Kamieniu” wzięli udział w uroczystościach obchodów Dni Olesna. „To były krasne dni …” – podsumowali Goście.