„Piknik na Florydzie”. Boreckie dzieci bawiły się w Brzegu 12.07.2017 r.

2561

Floryda to popularna nazwa ośrodka 1. Pułku Saperów, który na co dzień służy żołnierzom do ćwiczeń. Raz do roku zamienia się jednak w teren pikniku dla dzieci z terenów wiejskich, dla których żołnierze stają się przewodnikami.
Wydarzenie organizuje Opolski Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Elżbietą Wojas na czele, a partnerami są: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła, Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów Płk Marek Golan, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Paweł Kozerski, a także: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu, Brzeskie Centrum Kultury, Klub Wojskowy w Brzegu, Policja, Służba Więzienna Straż Pożarna, Fundacja „Teraz Wieś” oraz Polski Związek Hodowców Drobiu.
Boreckie dzieci wzięły udział w „Pikniku na Florydzie” w ramach projektu „Wakacyjne Podróże” realizowanego przez Parafialny Zespół Caritas w Borkach Wielkich we współpracy  z Publiczną Szkołą Podstawową w Borkach Wielkich i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Borki Wielkie ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Opolskiej.
Dnia 12 lipca 2017 r. wczesnym rankiem ( 5:00 ) 45 uczestników wyjazdu i 4 opiekunów udało się do Brzegu, by w jednostce wojskowej przeżyć wspaniałą przygodę. Pod czujnym okiem żołnierza Przemka – opiekuna grupy o 7:30 rozpoczęto „Piknik”. W programie były:
• zajęcia na krytej pływalni
• zajęcia w Muzeum Piastów Śląskich – prezentacja ginących zawodów: koronkarstwo, kowalstwo, lepienie z gliny, rzeźbienie w kawałku drewna
• spotkanie z żołnierzami, policjantami, ratownikami medycznymi, strażakami i żandarmerią wojskową – pokaz sprzętu i ciekawostki z pracy służb mundurowych
• zawody sprawnościowe dla dzieci : strzelanie, rzucanie do celu
• przejażdżka transporterem
• pływanie łódkami
• gry i zabawy na terenie jednostki
Boreckie dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone, pełne nowych wrażeń i doświadczeń wróciły do domów. Długo będą wspominać ten dzień i marzyć o pracy w służbach mundurowych.