Wycieczka klas I-III do Tarnowskich Gór

316

7 czerwca 2023 roku uczniowie klas I- III udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. W sali kinowej znajdującej się w kopalni uczniowie oglądali film edukacyjny pt. „O Rybka!”, z którego poznali historię górniczego regionu Tarnowskich Gór. Film opowiadał o Janie Rybce odkrywcy złóż rud srebra i założycielu miejscowości Tarnowice. W budynku nadszybia zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa dzieci oglądały eksponaty, instalacje górnicze oraz słuchały ciekawych opowieści przewodnika. Następnie uczniowie udali się pod ziemię, zjeżdżając windą górniczą na głębokość 40,5m. Tutaj zobaczyli podziemia, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując turystycznymi trasami podziwiali wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Mieli również okazję przepłynąć łodziami korytarz, w którym wsłuchiwali się w odgłosy dawnej pracy górników.

Po tej części programu wszyscy udali się do restauracji o nazwie „Szynk na grubie” na smaczny obiadek. Po posiłku, w wolnym czasie dzieci miały okazję kupić pamiątki w miejscowych sklepikach i zjeść pyszne lody.

Z kopalni udaliśmy się do Skansenu Maszyn Parowych i Parowozów, który znajduje się obok budynku. Uczniowie podziwiali eksponaty z jednego z największych w Polsce zbiorów zabytkowych maszyn i parowozów z przełomu XIX i XX wieku. Olbrzymie wrażenie sprawiła na dzieciach kolekcja licznych parowozów.

Dopełnieniem wrażeń był przepływ łodziami 600m odcinka w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni Parku Repeckiego. Przewodnik przeprawił uczestników naszej wycieczki od Szybu „Ewa” do Szybu „Sylwester”, odpychając łodzie po wodzie i snując niesamowite opowieści górnicze. Atmosferę tajemniczości w korytarzach sztolni tworzyło delikatne światło lamp górniczych.

Wycieczka do Tarnowskich Gór była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem. Podziemne przeprawy łodziami dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych, niesamowitych wrażeń i były największą atrakcją!