Projekt „ Za wspólną historię i współczesność narodów Unii Europejskiej, za wsparcie przynależności do UE”

449

Drugi dzień wizyty Seniorów z Otic i Jezdkovic przypadł na 13 maja, w piątek. Seniorzy odwiedzili Izbę Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich. Przewodnikiem po Izbie była pani Anna Meryk, która opowiedziała gościom o historii Borek Wielkich, nawiązując do historii powstań śląskich. Zaprezentowała śląskie tradycje i zwyczaje, które pielęgnowane są po dzień dzisiejszy. Pokazała skarby zgromadzone w Izbie Tradycji Śląskiej począwszy od starej szkoły, fajnej izby, kuchni trzech pokoleń, po najskrytsze tajniki szaf i szuflad. W Izbie Tradycji Śląskiej zaprezentowano też wykład na temat „Jak zapobiegać pożarom w domu i zagrodzie” z wykorzystaniem historycznych i aktualnych tablic poglądowych.

O godz. 1000 odbyło się spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich. O specyfice i możliwościach opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi opowiedziała pani Joanna Kurek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich. Goście mieli okazję zwiedzić dom, poznając warunki życia mieszkańców. Było to bardzo wzruszające spotkanie, które na długo utkwi w pamięci gości. Podopieczni DPS-u okazali swoja radość i zadowolenie z odwiedzin.

Następnie odbył się spacer po wsi. Goście podziwiali kościół, strażnicę, piękne ulice i zadbane posesje.

O godz. 1300 odbył się pożegnalny obiad w Restauracji „Alexandra” w Oleśnie. To spotkanie na długo pozostanie w sercach i pamięci.