Wakacyjne Podróże – Kopalnia Złota w Złotym Stoku

1025

Boreckie dzieci wzięły udział w  jednodniowej wycieczce, w ramach projektu „Wakacyjne Podróże”,  realizowanego przez Parafialny Zespół Caritas   w Borkach Wielkich we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Borkach Wielkich i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Borki Wielkie, ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Opolskiej.

Dnia 20 sierpnia  2020 r.   43 uczestników wyjazdu i  2 opiekunów udało się do Złotego Stoku,  by   zwiedzić Kopalnię Złota,  Sztolnię Ochrowa  oraz Średniowieczną Osadę Górniczą. Zwiedzając  Kopalnię Złota uczestnicy wsłuchani w piękną opowieść przewodnika, podziwiali  podziemne chodniki kopalni, dowiedzieli się wielu ciekawostek o pracy górników, obejrzeli wodospad i  kolejką podziemną wyjechali na powierzchnię ziemi. W Sztolni Ochrowej uczestnicy w kaskach na głowie, wędrowali jeden za drugim,  bardzo wąskim tunelem. Dla dzieci było to niezwykle fascynujące doświadczenie.  Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku to wyjątkowy park techniki, którego tematyka obraca się wokół maszyn wykorzystywanych m.in. w kopalni złota (dźwig ręczny, koło deptakowe, kierat). Dzieci    spotkały tam również  inne atrakcje, jak:  chata kata i  ścieżka strachu. Na własnej skórze, w sposób bardzo autentyczny, mogły  doświadczyć trudów życia i pracy sprzed wieków. Przy okazji doświadczyli też, jak nasi przodkowie potrafili wykorzystać naturę i prawa fizyki.

Wakacyjny wyjazd był niezwykły, ciekawy i kształcący.  Ciekawą lekcję historii połączono z zabawą i aktywnym wypoczynkiem.