Wycieczka do Otic

1913

W dniach 15-18 maja 2019 roku w ramach współpracy polsko – czeskiej uczniowie klas V-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich udali się z wizytą do Czech, do miejscowości partnerskiej Otice. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Łączy nas granica- poznajemy Czeskich przyjaciół”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Wizyta trwała 4 dni. Pierwszego dnia otickie dzieci przywitały gości z Borek Wielkich piosenką i tańcem. Powitanie odbyło się w Domu Kultury w Oticach. Starosta Otic Vladimir Tancik oraz dyrektor szkoły Sonia Koberska z wielką radością przywitali grupę z Borek Wielkich. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły. Boreckie dzieci poznały zasady funkcjonowania szkoły w Czechach. Zwiedziły szkołę, wzięły udział w warsztatach ceramicznych i w warsztatach malowania na szkle. Metodą stacji brały udział w różnorodnych zabawach dydaktycznych, sportowych, sprawnościowych i ogólnorozwojowych. Podczas zabaw wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu. Wspólna zabawa, rozgrywki i zajęcia integracyjne trwały do godziny 1500.

Po południu boreckie dzieci zwiedziły arboretum w miejscowości Nowy Dwur, który jest częścią Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie. Ten piękny ogród botaniczny zachwycił licznymi okazami roślin: drzew, krzewów i kwiatów, ale także wspaniałym widokami krajobrazowymi. Spacer po ogrodzie, mimo lekkiego deszczyku, był uroczy i ciekawy.

Wieczorem pojechaliśmy do Opawy i zamieszkaliśmy w Parkhotelu.

Drugiego dnia pobytu u naszych czeskich partnerów udaliśmy się ponownie do Otic, by spotkać się z dziećmi. Od godz. 900 wzięliśmy aktywny udział w prezentacji czeskich służb mundurowych. Strażacy, policjanci i ratownicy medyczni prezentowali swój sprzęt i umiejętności, ucząc dzieci przedszkolne i szkolne właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Policjanci przedstawili tresowane psy, pokazując jak szukają przestępców. Strażacy ugasili pożar drewnianego domku, a służby medyczne przypomniały, jak udzielać pierwszej pomocy. Każde dziecko miało możliwość dotknięcia dostępnego sprzętu, zrobienia odcisków palców i zwiedzenia stanowisk poszczególnych służb. Po zajęciach terenowych udaliśmy się do budynku szkoły. Po wspólnym poczęstunku, dzieci bawiły się w grupach. Na zakończenie czeskie dzieci poprosiły o piosenkę: „Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami…”, którą zapamiętały z pobytu w Borkach Wielkich. Wspólnym śpiewem zakończono spotkanie. Po obiedzie dzieci udały się na wycieczkę po Opawie. Spacer po mieście i zwiedzanie Muzeum Śląska Opawskiego wypełniły popołudnie. Podczas zwiedzania Muzeum Śląskiego zwrócono uwagę na ekspozycje: Przyroda Śląska, Encyklopedia Śląska, Historia Śląska i wystawy czasowe.

Trzeciego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do Ostrawy. Na początek odbyło się zwiedzanie ostrawskiego Ogrodu Zoologicznego oraz udział w programie edukacyjnym „Życie słoni”.

Następnie pojechaliśmy na teren poprzemysłowy Dolni Vitkovice, gdzie zwiedzaliśmy Mały Świat Techniki U6. Ten zaadaptowany na cele ekspozycji budynek dawnej stacji energetycznej, gdzie przez osiem grup tematycznych przechodzi się historię postępu przemysłowego od czasów rewolucji przemysłowej po teraźniejszość, urzekł boreckie dzieci. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Jednych interesowały samochody, innych motory, wyroby drewniane, czy metalowe. Wspaniała zabawa, kreatywne działania i ciekawe doświadczenia techniczne sprawiły, że czas pobytu w U6 minął niezwykle szybko.

Czwartego dnia udaliśmy się ponownie do Otic, by zagrać w VIII Turnieju Piłki Nożnej „ O puchar Starosty Otic”. W rozgrywkach wzięły udział 2 drużyny.

Skład drużyny młodszej: Paweł Dębski, Paweł Brodacki, Piotr Brodacki, Szymon Szczęść, Filip Szczęść, Jakub Brodowy, Rafał Galus, Dawid Dragan, Mikołaj Wystalski.

Skład drużyny starszej: Jan Dębski, Dawid Flak, Dominik Jędrak, Dominik Sklorz, Filip Kozala, Krzysztof Liwowski, Mateusz Ginter .

Obydwie drużyny spisały się na medal. Młodsza na złoty medal, zajmując I miejsce na podium. Starsza drużyna zdobyła srebro, lokując się na II miejscu w swojej kategorii. Było wiele super akcji. Tytuł najlepszego zawodnika zdobył Paweł Dębski, a tytuł najlepszego bramkarza Paweł Brodacki.

Po pełnym wrażeń Turnieju, boreckie dzieci wyruszyły w podróż powrotną.