Uczniowie PSP w Borkach Wielkich

po raz kolejny laureatami Ogólnopolskiego Konkursu

Mój Szkolny Kolega z Misji”

Dnia 23 maja 2019 roku w Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji” organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” pod hasłem: „Z Janem Pawłem II na misyjnych drogach”.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej,

J.E. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce,

J.E. Bp Jerzy Mazur – Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W konkursie wzięło udział 380 szkół z całej Polski. W przeprowadzenie konkursu zaangażowało się 1 500 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 6 800 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W ramach kategorii charytatywnej zebrano 52 661,87 zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekaże na Wyposażenie przedszkola prowadzonego w Rezegat k. Armant w Egipcie przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.” W przedszkolu potrzebne jest umeblowanie oraz zakup pomocy dydaktycznych i zabawek dla dzieci. Siostry prowadzą od lat przedszkole, do którego uczęszcza ok. 100 dzieci chrześcijańskich i muzułmańskich. Ponieważ edukacja w Egipcie nie jest na najwyższym poziomie, siostry zaczynają alfabetyzację dzieci już w grupie czterolatków, by ułatwić im późniejszą naukę w szkole podstawowej. W imieniu misjonarek czek odebrała siostra Krystyna Bogusz , która odczytała list z podziękowaniami od siostry Anieli i dzieci z Rezegat.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich znaleźli się dwukrotnie na podium.

W kategorii charytatywnej klas IV-VI zajęli I miejsce w Polsce, zaś w kategorii klas VII-VIII i gimnazjum III miejsce w Polsce. Szkoła otrzymała również Nagrodę Specjalną przyznaną szkołom, które od wielu lat bardzo mocno wspierają Dzieła Misyjne.
Laureaci odebrali nagrody z rąk wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, J. E. Bp. Jerzego Mazura – Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz ks. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Borecka społeczność szkolna od wielu lat bardzo aktywnie i systematycznie angażuje się w działania charytatywne na rzecz Misji. Tytuł laureata Boreccy Wolontariusze zdobyli już siódmy raz, z tego po raz szósty zajęli I miejsce. Za to szczególne zaangażowanie Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich otrzymała po raz drugi nagrodę specjalną. Udział dzieci w Konkursie Misyjnym i tytuł „Laureata” w Konkursie Ogólnopolskim to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla całej szkoły. Nagrodą dla dzieci była m.in. wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie zwiedzili; Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Sekretariat Komisji Episkopatu Polski oraz Muzeum św. Faustyny Kowalskiej w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Podczas wycieczki do Warszawy dzieciom towarzyszyły: dyrektor szkoły Anna Meryk oraz nauczycielki: Lidia Gorzołka, Małgorzata Ligus, Barbara Włodarska, Joanna Meryk i Anna Wachecka. Przewodniczką po gmachu Komisji Episkopatu Polski była pochodząca z Borek Wielkich SM Gaudencja Kus.

audencja Kus.