Wycieczka do Krasiejowa

1529

W dniu 16.11.2018r. dzieci z klas 1-5 uczestniczyły w niezwykłej wycieczce do Krasiejowa. Dzieci odwiedziły Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Ze szkoły wyruszyliśmy o 7:30 aby punktualnie o 9:00 rozpocząć zwiedzanie. Na wstępie zaintrygował nas futurystyczny wygląd budynku. Gdy tam weszliśmy, okazało się, wnętrze budynku stylizowane jest na hangar lotów kosmicznych, skąd regularnie odchodzą statki transportujące dzieci na orbitę wokółziemską.
Na początek, zaproszono nas do Sali kinowej gdzie dzieci obejrzały film animowany pt.: ”Crudowie”. Po filmie odbył się krótki wykład przedstawiający i przybliżający pracę paleontologów. Przewodnik pokazał dzieciom wykopaliska i skamieniałości, które znaleziono w okolicach Krasiejowa i innych regionach świata. Następnie dzieci udały się na warsztaty plastyczne, gdzie próbowały w profesjonalny sposób naszkicować skamieniałego amonita. Po warsztatach dzieci miały czas, aby chwilkę odpocząć i zjeść pyszny obiad. Po posiłku udaliśmy się na kolejny etap zwiedzania. Wszystkie dzieci wraz z opiekunami otrzymały interaktywne kaski ze specjalnymi okularami, dzięki którym mogły doświadczać niezwykłych efektów wizualnych i dźwiękowych. Udaliśmy się na prom kosmiczny, który przeniósł nas na orbitę i oddalił nas o miliony lat wstecz dzięki wehikule czasu. Po dotarciu do wehikułu czekał nas wirtualny spacer w czasie. Na każdej stacji omówione zostały poszczególne etapy rozwoju planety i człowieka jako gatunku wywodzącego się od małpy. Po wyjściu z wehikułu czasu czekała na dzieci kolejna niespodzianka. Była to Wystawa Świadectwa Ewolucji, która przedstawiała problem naszego pochodzenia. Dowidzieliśmy się czym jest ewolucja              i obejrzeliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka. Następnie dzieci obejrzały ekspozycję –„Człowiek z lodowca” – Oetzi – spotkanie z najstarszą na świecie ludzką mumią oraz ekspozycję „Grobowiec” – gdzie spotkały się z rekonstrukcją grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej.
Na koniec dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek i zrobienia sobie zdjęcia z ogromną maskotką mamuta, która przywitała nas już podczas wchodzenia do budynku. Po wspaniałych, trzymających w napięciu atrakcjach, wróciliśmy autokarem do szkoły.