Konferencja Proślice „Przystanek turystyczno – historyczny na szlaku przyszłych pomników historii w województwie opolskim”.

2302

Spotkanie z Regionalizmem
Dnia 19 października 2017 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą panią Lidią Gorzołka i dyrektor szkoły panią Anną Meryk wzięli udział w Seminarium Konsultacyjnym Przystanek Turystyczno – Historyczny na Szlaku Przyszłych Pomników Historii                      w Województwie Opolskim. Organizatorem Seminarium był Pałac w Proślicach, który jest siedzibą Przedsiębiorstwa Agroturystycznego Hetman Roma. W programie zaprezentowano miasto Byczynę i kościół drewniany pw. św. Anny w Oleśnie , jako przyszłe Pomniki Historii. Wygłoszono referaty: „Historia, kultura, religia – wartości kształtujące postawy od przedszkola do seniora” oraz „Dziedzictwo religio – kulturowe w katechezie.”
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać działalność HRB Proślice, projekty Przystanku Turystyczno – Historycznego, działalność edukacyjną Muzeum im. Jana Dzierżona              w Kluczborku. Pan Marek Leśniak Dyrektor Zespołu Szkół w Oleśnie zaprezentował działania w zakresie regionalizmu realizowane w oleskich szkołach, a pani Anna Meryk zaprosiła zebranych na wycieczkę do Borek Wielkich i lekcje muzealne w Izbie Tradycji Śląskiej.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie mieli możliwość zwiedzenia pałacu w Proślicach.
Była ta interesująca, żywa lekcja historii.