Wycieczka do Warszawy

2901

Uczniowie z Borek Wielkich, Bodzanowic i Sowczyc w Warszawie.
24 marca 2017 roku, skoro świt, uczniowie z Publicznych Szkół Podstawowych z Borek Wielkich, Bodzanowic i Sowczyc udali się do stolicy. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt.: „Edukacja w szkołach podstawowych Gminy Olesno na szóstkę! Realizacja zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i koła poprzez podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych w tym metodą eksperymentu, korzystania z technologii TIK oraz wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.
Na wycieczkę do Warszawy pojechało 83 dzieci oraz 6 opiekunów. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Ponad trzy godziny nauki przez zabawę, wykonywanie przeróżnych doświadczeń, szukanie rozwiązań i odpowiedzi na ciekawe pytania, sprawdzanie swojej wiedzy i kompetencji to tylko nieliczne zadania, jakie wykonywali uczniowie .Świat fizyki i techniki stanął otworem. Każdy uczestnik wycieczki mógł swobodnie poznawać to, co go zainteresowało. Mógł samodzielnie budować, tworzyć, eksperymentować, testować i pytać animatorów w razie wątpliwości. Chętni mogli wziąć udział w „Pojedynku mistrzów” podczas pokazu w Teatrze Wysokich Napięć. Wielu pracowało w Majsternii. Każdy znalazł coś interesującego. Co było najciekawsze? Dla każdego – co innego… i o to chodziło!
Po intensywnej nauce wszyscy udali się na pyszny obiad do restauracji. Po obiedzie podano kompot i deser. Posileni i pełni zapału uczestnicy wycieczki udali się w dalszą podróż. Podziwiali stolicę z okien autobusu. W pobliżu Pałacu Kultury i Nauki autobusy zatrzymały się i wszyscy udali się na krótki spacer, by dotrzeć Muzeum Techniki i Przemysłu. Z podziałem na grupy uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której poznali pierwsze maszyny liczące i poznali drogę ewolucji komputera. Na licznych wystawach dzieci podziwiały cenne zbiory przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki „Sokół”, kolekcję odbiorników radiowych – głównie pochodzących z krajowej produkcji, kolekcję instrumentów geodezyjnych, kolekcję przyrządów techniki biurowej, kolekcję mechanizmów grających i pierwsze aparaty fotograficzne.
Pełni wrażeń, zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, późnym wieczorem uczestnicy wycieczki wrócili do domów. Długo będą wspominać Warszawę, marzyć o tym, by wrócić i poznać to, czego nie udało się odkryć i zobaczyć.
Dziękujemy Organizatorom za wspaniałą wycieczkę i możliwość „uczenia się inaczej”.